fotoğrafçılık

 

 

manual-mode-image2

mANUEL MOD İLE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

bUNU BİLMEK NEDEN ÖNEMLİ ?

Gün geçtikçe gelişen sensör teknolojisi fotoğrafçıların işini olukça kolaylaştırdı. Telefonumuzda kameramızı açtığımızda ortam ışığına göre aşağıdaki yazımda bahsedeceğim ayarlamaları otomatik yapar.

Peki sensörler kendi gözümüzden iyi ayarlama yapabilir ? Belki gelecekte evet. Ama şuanlık manuel kullanmak çekim kalitesini oldukça arttırıyor.

 

nikon-iso-nedir

iso nedir ?

ne kadar çok ışık o kadar net fotoğraflar

ISO ise digital makinalarımızda bulunan sensörlerin, ışığa olan duyarlılık derecesi olarak adlandırılır. ISO, International Standards of Organisations (Uluslararası Standartlık Örgütü)’ün kısaltmasıdır.

ISO bize yetersiz ışık ortamlarında diyafram ve estanteneyi destekleyerek fotoğraf çekebilme olanağı sağlar. ISO değeri yükseldikçe fotoğraflarda noise (gürültü) de artmaktadır. Bu nedenle ISO değerini yeterli ışık ortamlarında en düşük seviyede kullanmalıyız.

enstantene-nedir

ENSTANTANE NEDİR ?

YAVAŞ ÇEK IŞIK PARLASIN, HIZLI ÇEK ANI YAKALA

Enstantane nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa tanım şudur: Pozlandırma süresi… Daha detaylı bir tanım ise deklanşöre basıldığında ışığın sensöre ne kadar süre düşeceğini belirleyen değerdir. Bir yanıyla sensörün çekilecek olan konuyu ne kadar süre göreceğidir.Fransızca’da (instantané) bir anlık, ansızın” anlamına gelmektedir. Fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımızda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süre enstantane tanımını karşılamaktadır.